1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
:

Oferta educatională, an şcolar 2020-2021

LICEU ZI – specializări:

Tehnician ecolog si protecția calității mediului – 1 clasă

Tehnician analize produse alimentare – 1 clasă

Tehnician în industria alimentară – 1clasă

Tehnician chimist de laborator – 1 clasă


Unde vei face practica?

În funcție de specializare, elevii vor face practica la: ANTIBIOTICE S.A., VANELLI SRL, AGROPAN IMPEX, GRĂDINA BOTANICĂ,  CASA LEBĂDA, SELGROS cash/carry

 Ce înseamnă Tehnician? Cu ce se ocupă Tehnicianul?

Tehnicianul in industria alimentară - planifică, organizează, monitorizează procesele tehnologice din industria alimentară;  efectuează analize de laborator pentru determinarea calității materiilor prime alimentare folosite și ale produselor alimentare obținute.

Tehnicianul analize produse alimentare -  lucrează în laboratoare de analize pentru controlul calităţii cărnii şi a produselor din carne, lapte/produselor din lapte, a produselor de patiserie, a legumelor şi fructelor

Tehnicianul ecolog - recoltează probe, face analize, efectuează citiri pe aparate de măsurare a poluării aerului, apei, solului, analizează impactul diferitelor produse asupra mediului

Tehnicianul chimist de laborator –recoltează probe, prepară soluții, face analize pentru determinarea calității unor produse, întocmește buletine de analiză în laboratoare din firme diverse din industria chimică și alimentară. Suntem singurul liceu din județul Iași cu această specializare.


Ce posibilități ai să–ți continui studiile după finalizarea liceului?

Dacă ai absolvit Liceul Tehnologic Petru Poni și ai promovat examenul de bacalaureat poți să te înscrii la orice Școala Postliceală și la orice Facultate din Iași, din țară sau din străinătate. Anii de facultate îți vor fi mai ușori dacă urmezi o specialitate care aprofundează specializarea din liceu.

ȘCOALA PROFESIONALĂ/ÎNVĂȚĂMÂNT DUAL

Operator în industria de medicamente și produse cosmetice – 1 clasă – 15 locuri pentru învățământul dual solicitate de Antibiotice Iași/ 15 locuri șc. profesională

           
Operatorul în industria medicamentelor și a produselor cosmetice conduce și supraveghează instalațiile pentru obținerea produselor farmaceutice și cosmetice, ambalează produse farmaceutice și cosmetice. 
Suntem singurul liceu din județul Iași cu această specializare.
SOCIETATEA ANTIBIOTICE S.A., partener de tradiție al liceului, va fi începând din anul școlar 2020-2021 și partener în organizarea învățământului dual.

Ce este învățământul profesional/dual

Învățământul profesional/dual are o durată de 3 ani şi o pondere semnificativă a pregătirii practice la agenți economici: în primul an, 20% din timpul de școlarizare, în al 2 lea an 60%, în al treilea an- 72%. Pe parcursul celor trei ani sunt organizate stagii comasate de practică cu o durată totală de 24 săptămâni, 5 săptămâni în primul an, 9 săptămâni în anul doi şi 10 săptămâni în cel de-al treilea an. Avantajele elevilor la școală profesională:
  • beneficiază de o Bursa profesională, in valoare de 200 lei, acordată de la bugetul de stat
  • se pot angaja imediat după cei 3 ani
  • pot continua studiile prin înscriere la liceul zi sau la seral Invăţământul dual este o formă a învățământului profesional în care agenții economici se implică direct în procesul de învățare; clasele se organizează la cererea agenților economici și elevii au Beneficii în plus față de elevii de la școala profesională:
  • bursă de minimum 200 de lei de la ag.economic cu care elevul încheie un contract individual de pregătire practică, pe lângă cei 200 lei/lună de la bugetul de stat
  • pregătire practică și dotări materiale necesare asigurate de agentul economic
  • oportunităţi sporite de educaţie şi formare profesională
  • alte forme de sprijin material şi stimulente (masa, transport, rechizite) oferite de ag. economic
  • un loc de muncă asigurat după absolvirea cursurilor la agentul economic la care au făcut practica 
ANTIBIOTICE S.A. este: - unul din cei mai mari angajatori în domeniul farmaceutic din zona Nord- Est a țării; - cel mai important producător român de medicamente generice - Lider mondial în producția de Nistatină - substanță activă - Lider pe segmentul de produse topice: creme, unguente, geluri - producător pentru ariile terapeutice antiinfecțioase, cardiovasculare, dermatologice, tract digestiv, sistem nervos central, genito-urinare (peste 150 de produse - 37 medicamente sunt considerate esențiale de Organizația Mondiala a Sănătății ) - prezentă în toate spitalele din Romania și în peste 4000 farmacii din țară - exportator în peste 70 de țări Ce posibilități de angajare ai după finalizarea școlii ? In ultimii ani au apărut în Iași și împrejurimi numeroase firme de mici dimensiuni care produc materiale pentru curățenie, dezinfectanți produse cosmetice diverse, săpunuri, șampoane, medicamente diverse, tincturi, dar și numeroase făbricuțe care scot pe piață diferite produse alimentare. Agenții economici au nevoie de personal bine pregătit, in domeniul respectiv. Liceul Tehnologic Petru Poni pregătește viitori angajați pentru firme de chimicale, medicamente, produse cosmetice, firme de produse alimentare. Societatea Antibiotice SA poate angaja - absolvenți ai liceului nostru cu specializările Tehnician chimist laborant și Tehnician ecolog și protecția calității mediului, - absolvenți ai școlii profesionale, operatori în industria de medicamente și produse farmaceutice Firma VANELLI – produce medicamente de uz veterinar, produse de cosmetică și igienă pentru animale de companie și animale pentru fermă – poate angaja - absolvenți ai liceului nostru cu specializările Tehnician chimist laborant și Tehnician ecolog și protecția calității mediului, - absolvenți ai școlii profesionale, operatori în industria de medicamente și produse farmaceutice ANTIBIOTICE S.A. este: - unul din cei mai mari angajatori în domeniul farmaceutic din zona Nord- Est a țării; - cel mai important producător român de medicamente generice - Lider mondial în producția de Nistatină - substanță activă - Lider pe segmentul de produse topice: creme, unguente, geluri - producător pentru ariile terapeutice antiinfecțioase, cardiovasculare, dermatologice, tract digestiv, sistem nervos central, genito-urinare (peste 150 de produse - 37 medicamente sunt considerate esențiale de Organizația Mondiala a Sănătății ) - prezentă în toate spitalele din Romania și în peste 4000 farmacii din țară - exportator în peste 70 de țări


Cămin și cantină pentru elevii din mediul rural


Prezentare scoala


Descarca document